Skąd przyszliśmy

Wioski, miasta, osiedla, przysiółki gdzie są nasze korzenie

Kaczanówka na Facebooku

W świątecznym czasie łatwiej znaleźć czas na odwiedziny na stronie poświęconej Kaczanówce i ludziom  z niej się wywodzącym.

Kontynuuj czytanie

Ostatni wójt Kaczanówki

Nazywał się Piotr Osowski.

Kontynuuj czytanie

Ocalić od zapomnienia – z wyprawy do Kaczanówki

 W lipcu 2021 roku odbyłam podróż do miejsca urodzenia mojej Mamy i moich Dziadków, czyli do Kaczanówki. Nie byłoby tego wyjazdu, gdyby nie śmierć mojej ukochanej Mamy. Dlaczego?

Kontynuuj czytanie

Hleszczawa

Prezentujemy kolejną miejscowość, z której przybyli do Bobrzan, głównie w 1946 roku, osadnicy. To Hleszczawa, wieś współcześnie leżąca na Ukrainie, w rejonie trembowelskim należącym do obwodu tarnopolskiego. Liczy 779 mieszkańców. Położona jest nad rzeczką Tarczą.

Kontynuuj czytanie

Howiłów Wielki – dom rodziny Miłuchów

Dzięki uprzejmości pani Wandy Piotrowicz z domu Kuczma prezentujemy dom rodziny Miłuchów w Howiłowie Wielkim. W nim 8 września 1935 roku urodził się Bronisław Miłuch, wujek pani Wandy.

Kontynuuj czytanie

Maria i Antoni Hanczarkowie

Nauczyciele Szkoły Powszechnej w Howiłowie Wielkim do 1945 roku.

Kontynuuj czytanie

Kaczanówka

Szkoła w Howiłowie Wielkim

Wśród zdjęć udostępnionych przez pana Marcina Niechwiadowicza są dwa dotyczące szkoły: Szkoła w Howiłowie Wielkim w trakcie budowy Na pierwszym planie stoi pan Tyssowski, który stracił nogę w czasie budowy. Kolejne zdjęcie najprawdopodobniej przedstawia uczniów z nauczycielem przed budynkiem szkoły w Howiłowie Wielkim. Na stronie Polska 1926 – Portret Zbiorowy II RP znajdują a się …

Kontynuuj czytanie

Howiłów Wielki i Mały

Jaka jest ziemia w Howiłowie? Dlaczego Ci, którzy tam mieszkali, żyli od pokoleń a od 70 lat mieszkają w Bobrzanach, Janowcu, Chichach, czy gdziekolwiek indziej, wyruszają w podróż sentymentalną i robią zdjęcia ziemi howiłowskiej? Robią te zdjęcia jak osobie, którą się kocha i chce zatrzymać jej obraz na zawsze. Tak wygląda miłość ich życia:   …

Kontynuuj czytanie

Kaczanówka przed 1939 rokiem – Wielkanoc, Boże Narodzenie i obrzędy weselne

W 2003 roku ukazał się zeszyt specjalny periodyku „Głosy Podolan” zatytułowany „Skałat – czasu pokoju i wojny; miasto, ludzie, obyczaje i wydarzenia widziane oczyma ówczesnych nastolatków” część II. Wieś Kaczanówka leżała w powiecie Skałat, w województwie tarnopolskim. Jeden z autorów opracowania, pan Pietrzyszyn Edward (syn Mariana i Katarzyny), którego rodzina pochodziła ze wsi Kaczanówki, gdzie i …

Kontynuuj czytanie