«

»

Szkoła w Howiłowie Wielkim

Wśród zdjęć udostępnionych przez pana Marcina Niechwiadowicza są dwa dotyczące szkoły:

Szkoła w Howiłowie Wielkim w trakcie budowy

Na pierwszym planie stoi pan Tyssowski, który stracił nogę w czasie budowy.

Kolejne zdjęcie najprawdopodobniej przedstawia uczniów z nauczycielem przed budynkiem szkoły w Howiłowie Wielkim.

Na stronie Polska 1926 – Portret Zbiorowy II RP znajdują a się dwie strony listu gratulacyjnego zatytułowanego „Szkolnictwo polskie w hołdzie narodowi amerykańskiemu na pamiątkę 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych” ze Szkoły Powszechnej Trzyklasowej w Howiłowie Wielkim, powiat Kopiczyńce.

Jako opiekun wymieniony jest Miłuch, kierownik Jan Reszetyło, a podpis inspektora jest nieczytelny (może Samborski?).

Pod ozdobnym nagłówkiem uczniowie, w podziale na oddziały, złożyli swoje odręczne podpisy.

Pod listem złożyli podpisy:

Antoni i Maria Hanczarek nauczyciele.

 

Pod wpisem o Howiłowie Wielkim i Małym (gdy był jeszcze na stronie palacchichy.pl)  pojawiła się historia dziadków pani Ewy – Marii i Antoniego Hanczarek.

Przytaczam ją poniżej i zachęcam do poszukania swoich bliskich na liście sprzed 90.lat oraz na załączonych zdjęciach.

Ewa, 9 grudnia 2017 na 23:52 (UTC 1)

Wzruszyłam się.. Moi Dziadkowie Maria i Antoni Hanczarek byli (od końca lat dwudziestych XX w. aż do repatriacji w 1945) nauczycielami w Howiłowie Wielkim (Dziadek początkowo w Howiłowie Małym). Mieszkali tuż obok Państwa Tatarynów, obecnie w domu moich Dziadków mieści się przychodnia zdrowia w Howiłowie Wielkim. Moja Mama (Halszka) urodziła się w tej wsi. Byłyśmy tam z moją osiemdziesięcioletnią wówczas Mamą w 2009 r, dla Niej – po raz pierwszy od 1945 r. Był ciemny wieczór, Państwo Tatarynowie pomogli nam znaleźć dawny dom Dziadków, Mama płakała ze wzruszenia ściskała się ze starszą panią „Tatarynką” – koleżanką z lat dziecinnych…

Dzięki Dyrektorowi szkoły w Howiłowie Wielkim, P. Tatrynowi – mogliśmy wraz z Mamą i Wujkiem wejść do szkoły, której przedwojenną część zainicjował i nadzorował mój Dziadek Antoni Hanczarek, a potem był jej kierownikiem aż do momentu, gdy przestała działać w czasie II wojny światowej. Szkoła teraz jest dużo większa i nowocześniejsza, jednak wzruszyłam się bardzo oglądając część tak blisko związaną z historią mojej rodziny. Babcia opowiadała mi, że Dziadkowie robili wszystko, aby jednoczyć ukraińską i polską społeczność wsi: ucząc i po polsku i po ukraińsku, pisząc pisma urzędowe wszystkim potrzebującym, prowadząc poranną modlitwę w klasie (wtedy ponoć modlono się rano w szkole) raz po polsku, raz po ukraińsku, aby było równo dla wszystkich. Dziadek, który należał do Sokoła, dbał, aby zarówno Sokół, jak i ukraiński Łuch miały swoje własne miejsca do ćwiczeń i nie wchodziły sobie w paradę. Gdy przedwojenne władze zabroniły działalności którejś z ukraińskich instytucji kulturalnych we wsi (niestety nie pamiętam, czy chodziło o ukraińską kooperatywę, czy czytelnię? ) – Dziadek jeździł do władz w mieście, aby „odkręcić” tę bulwersującą howiłowskich Ukraińców decyzję i decyzję tę zmieniono.

Dziadkowie, a głownie moja Mama, która do końca życia bała sie pewnych rzeczy (p. lasu, z uwagi na sceny, które tam widziała podczas czystek etnicznych niszczących tę społeczność) zawsze wspominali z wdzięcznością wiele zarówno polskich jak i ukraińskich rodzin z Howiłowa, które pomogły im przetrwać ciężkie czasy.
U mnie w domu rodzinnym śpiewało się po polsku i po ukraińsku, a opowieści o Howiłowie i o Czarnokońcach (wieś na Ukrainie, w rejonie jaworowskim obwodu lwowskiego), skąd pochodziła rodzina Babci, były nieodłączną częścią mojego zasypiania gdy byłam dzieckiem. Moja Córka też jest poniekąd zarażona „wirusem Howiłowa”, a ja marzę, że jeszcze kiedyś uda mi się jej i jej rodzinie pokazać te wszystkie cuda podolskie.

 

1 komentarz

  1. Jolanta

    Witam serdecznie. Odwiedziłam Howiłów wielki kilka lat temu,odnalazłam dom który zbudował mój pradziadek Antoni Dobrzański…. tam urodził się mój dziadek Józef i jego siostra Aniela.
    Tam również urodził się mój tato Edward jego brat Michał i Władek, oraz siostra Hela….
    Pozdrawiam serdecznie. Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>