Skarby z kościelnego strychu

Remont dachu kościoła parafialnego pozwolił odkryć skarby zgromadzone na kościelnym strychu.

Członkowie powstałego w 2014 roku „Stowarzyszenia na rzecz  remontu kościoła w Chichach” przed pracami oczyścili stryszek umiejscowiony nad zakrystiami i prezbiterium. Wszystkie przedmioty zostały wydobyte, oczyszczone i skatalogowane.

Ze zdziwieniem wszyscy oglądali 20150725_095822 Kunzendorfelementy wystroju wnętrza, kandelabry, dekoracje, kadzielnicę. Znalazły się nawet przedwojenne elementy z niemiecką nazwą miejscowości Chichy czyli Kunzendorf. Większość artefaktów w stylu gotyckim lub neogotyckim.

Obejrzyjcie najciekawsze znaleziska w galerii.

Odnalazła się też stara biblioteka parafialna.

Zdjęcie1084Był to dar jednego z proboszczów parafii księdza Piotra Olendra, który swoją funkcje sprawował niecałe dwa lata (1975-1977) aż do swojej śmierci.

Książki opieczętowane były znakiem „Ex libris Petri Olender” czyli „Z książek Piotra Olender”. 20150725_105642 ex librisProboszcz Piotr Olender pochodził z Podola, z miejscowości Trościaniec Wielki. Zmarł po trzecim zawale. Jak pisze ks. Anczarski: „Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 29 lipca 1977 r. w kościółku w Chichach. Mszę św. celebrował ks. biskup ordynariusz. Przyjechało wielu księży. Słowo Boże i mowę pożegnalną wygłosił ks. kanonik Stanisław Kusiak, kolega szkolny i trościaniecki Rodak”. Nazwisko Olender wskazuje, że są to potomkowie Holendrów sprowadzanych głównie w XVIII wieku do melioracji terenów zalewowych, bagien na Podolu.

W galerii obejrzyjcie niektóre z pozycji dostępnych w bibliotece.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.