Rodzina Tabaków

Postaramy się opisać historię rodziny Tabaków zdjęciami. Choć rodzina miała różne doświadczenia z pożarem włącznie (już po śmierci Tomasza i Marii) ale mnóstwo zdjęć zachowało się schowanych w zawiniątku w piwnicy i one będą opowiadały historię rodziny Tabaków a przez to i historię Bobrzan.

Tomasz i Maria Tabaka przybyli do Bobrzan na Trzech Króli 1946 roku.

1.MARIA-I-TOMASZ-TABAKOWIE-Bobrzany-57

Maria i Tomasz Tabakowie

Tomasz, syn Kazimierza i Marii urodził się 20 czerwca 1911 roku w Hleszczawie. Zmarł w 1988 roku , pochowany w Bobrzanach.
Jego żona Maria z domu Kochańska, córka Dymitra i Pelagii  urodziła się 10 lipca 1923 roku w Iwanówce. Zmarła w 1996 roku, pochowana w Chichach.

Maria i Tomasz Tabakowie zamieszkali w Bobrzanach pod numerem 57. Było to duże gospodarstwo przy Młynie Dolnym w Bobrzanach. Ziemia była bardzo żyzna czego zazdrościło wielu mieszkańców Bobrzan.

Maria i Tomasz wychowali czwórkę dzieci.

 • Syn Wiktor Tabaka ur.10 stycznia1947 r. w Bobrzanach,

 • Syn Kazimierz Tabaka ur.2 lutego 1950 r. w Bobrzanach, zmarł 24 września 2010 roku, pochowany w Bobrzanach

 • Córka Kazimiera Tabaka ur.13 października1955 r. w Małomicach,

 • Córka Eugenia Tabaka ur.1959 r. w Małomicach, zmarła 17 stycznia 2021 roku, pochowana w Chichach.

WIKTOR-TABAKA-syn-Tomasza-

Wiktor Tabaka

3.syn-Kazimierz-Tabaka-ur.02.02.1950-r.-w-Bobrzanach

Kazimierz Tabaka

4.corka-Kazimiera-Tabaka-ur.13.10.1955-r.-w-Malmicach

Kazimiera Tabaka

5.corka-Eugenia-Tabaka-ur.1959-r.-M-ce

Eugenia Tabaka

Dzięki zdjęciom możemy podglądać codzienne życie rodziny.

6.W-wozku-Kazimierz-i-Wiktor-Tabakatrzyma-foto-z-dziadkami-Bobrzany-27.08.1950-rTu zapozowali chłopcy Wiktor i Kazimierz. Siedmiomiesięczny Kazimierz w wózku – model obowiązujący w latach pięćdziesiątych, Trzyletni Wiktor podkreśla ciągłość pokoleń i  prezentuje portret swoich dziadków.  Zdjęcie zrobione 28 sierpnia 1950 roku.

7.Maria-i-Tomasz-Tabaka-z-synami-Wiktorem-i-Kazimierzem-Bobrzany-1950-rW 1950 roku Maria i Tomasz oswajają swoich synów Wiktora i Kazimierza z gospodarskimi końmi.

8.Rodzenstwo-Tabaka-po-prawej-Kazik-z-psem-Burkiem-Kazia-i-Wiktor-z-psem-LidoremW 1955 roku do braci dołączyła Kazimiera. Tu starsi bracia mają swoich pupili: po prawej Kazik z psem Burkiem, po lewej Wiktor z psem Lidorem.

9.Maria-i-Tomasz-Tabaka-z-dziecmi-Kazia-i-KazikiemPrzyszła kolej na oswajanie się z końmi na Kazię. Starszy 5 lat Kazik jej towarzyszy a rodzice Maria i Tomasz asekurują dzieci.

10.Tomasz-Kazik-i-Kazia-Tabaka-podworko-Bobrzany-1960-rTomasz Tabaka z pięcioletnią córką Kazią i dziesięcioletnim synem Kazkiem oswaja dzieci z kurami i gołębiami na podwórku w Bobrzanach. Rok 1960.

11.Cala-rodzina-Tabakow-na-podworkuMaria i Tomasz Tabakowie z trójką dzieci na podwórku swojego domu

12.WiktorKazik-i-Kazimiera-z-rodzicami-pod-domem-Bobrzany-57

Widać wyraźnie, że nauka jazdy na rowerach została opanowana jakiś czas temu. Wiktor, Kazik i Kazia mają rowery jak dla dorosłych. To w końcu podstawowy środek lokomocji

14.Rodzina-Tabakow-w-tle-pola-bobrzanskie-001Podwórko podwórkiem ale bobrzańskie pola trzeba tez pokazać na pamiątkę dzieciom.

16.Maria-Tabaka-w-poluMaria Tabaka w polu

Maria Tabaka był dobrą gospodynią. Przy stodole miała ogródek. I to nie był jedyny ogródek warzywny Marii. W ogródkach – koło domu i na łące koło rzeczki rosło wiele drzew owocowych. A przy polu wzdłuż drogi był sad jabłoniowy.

17.Maria-Tabaka-na-ogrodku-BobrzanyMaria Tabaka w jednym ze swoich ogródków

18.Maria-Tabaka-drugi-ogrod-przy-stodole-pieli-czosnek-ktory-sprzedawala-do-rzezni-p.Siwickiego-w-MalomicachMaria Tabaka i jej drugi ogródek warzywny przy stodole. Dorodne słoneczniki, okazały czosnek i piękna kapusta. Maria Plewi czosnek.

19.Maria-Tabaka-na-ogrodzie-przy-asfalcie-w-tle-widac-ruiny-starego-Mlyna-Dolnego

Maria Tabaka w ogrodzie przy drodze asfaltowej. w tle widać ruiny starego Młyna Dolnego

Nadwyżki warzyw i owoców Maria z sąsiadkami sprzedawała głównie na targu w Małomicach ale zdarzały się wyjazdy do Żagania. Maria hodowała dorodny i ceniony przez kupujących czosnek – to była jej specjalność. Sprzedawała go do rzeźni pana Siwickiego w Małomicach.

20.Rynek-w-Zaganiu-Panie-z-Bobrzanod-prawej-Anna-Szczaworska-Maria-Tabaka-i-Maria-NowakRynek w Żaganiu. Panie z Bobrzan: od prawej Anna Szczawórska, Maria Tabaka i Maria Nowak sprzedają jabłka

Urodzona w 1955 roku Kazimiera była pierwszą córką Marii i Tomasza. Nic dziwnego, że była trochę wyróżniana.

15.Tomasz-Tabaka-z-corka-KazimieraKazimiera z tatą dosiada i nie boi się konia.

21.Maria-Tabaka-z-corka-Kazimiera-w-tle-restauracja-HALINKA-MalomiceKazimiera urodziła się w Małomicach. W tle restauracja HALINKA w Małomicach.

22b.Maria-Tabaka-z-corka-KaziaPozowane u fotografa zdjęcie Marii Tabaki z córka Kazimierą.

23.Wiktor-Kazimierz-i-Kazimiera-Tabaka-w-Malomicach

Pani siedzi a kierowcy –rajdowcy stoją w pogotowiu. Wiktor, Kazik i Kazia w Małomicach.

W Małomicach urodziła się druga córka Tabaków Genowefa.

24.Maria-Tabaka-z-corkami-Malomice-foto-p.Winogrocki-Malomice-001Maria Tabaka z córkami w Małomicach. Zdjęcie pan Winogrocki z Małomic.

31.Kosciol-Malomice-Maria-T.-z-dziecmiMaria Tabaka z dziećmi przed kościołem w Małomicach

25.Rodzina-Tabakow-i-znajomi Rodzina Tabaków ze znajomymi.

Dzieci rosły i po kolei były chrzty, Pierwsze Komunie święte, szkoła.

26.Chrzest-corki-Kazimiery-Tabaka-od-prawej-Maria-Tabaka-chrzestni-Julia-Kus-i-Eugeniusz-Pronko-1955rChrzest Kazimiery Tabaka w 1955 roku Po prawej stronie stoi Maria Tabaka, mama Kazi. Rodzice chrzestni to Julia Kuś i Eugeniusz Prońko.

27.Maria-Wiktor-Kazimierz-Tabaka-I-Komunia-sw.WiktoraKomunia św. Wiktora Tabaki.Na zdjęciu z mama Marią i młodszym bratem Kaziem.

30.I-Komunia-sw.-Kazimierza-TabakiKomunia św. Kazimierza Tabaki. Na zdjęciu z mama Marią, tatą Tomaszem, starszym bratem Wiktorem i siostrą Kazią.

29.Komunia-sw.Kazimierz-Tabaka-i-Grzegorz-Pronko-001Komunia św. Kazimierza Tabaki. Na zdjęciu Kazimierz (po lewej)z Grzegorzem Prońko.

28.-I-Komunia-sw.-w-Malomicach-od-prawej-siedzi-Kazimierz-Tabaka-trzeci-Gienek-Pronko-piaty-Jozef-Sulik-szusty-Wladyslaw-Kus-siodmy-Jan-MarciniszynOficjalne zdjęcie z I Komunii św. rocznika Kazimierza Tabaki w Małomicach. Od prawej siedzi Kazimierz Tabaka, trzeci Gienek Prońko, piąty Józef Sulik, szósty Władysław Kuś, siódmy Jan Marciniszyn.

33.I-Komunia-sw.-Kazimiery-Tabaka-1964rI Komunia św. Kazimiery Tabaka w Chichach w 1964 roku

34.I-Komunia-sw.Kazimiery-Tabaki-i-rodzice-Chichy1963-rI Komunia św. Kazimiery Tabaka w Chichach w 1964 roku. Kazimiera z rodzicami Marią i Tomaszem Tabaka koło kościoła w Chichach.

32.I-Komunia-sw.Kazimiery-Tabaki-1964-r-ks.Mieczyslaw-Wykrota

Oficjalne zdjęcie z I Komunii św. rocznika Kazimiery Tabaki w Chichach w 1964 roku. Zdjęcie koło kościoła w Chichach z ks. proboszczem Mieczysławem Wykrotą

35.Szkola-Podstawowa-w-Bobrzanach-kl.Kazi-TabakaSzkoła w Bobrzanach. Klasa Kazi Tabaki.

36.Kazimiera-TabakaKazimiera Tabaka

36b.Kazia-T.siedzi-na-fragmencie-muru-po-spichlerzu-ktory-byl-po-drugiej-stronie-drogi-mlyna-dolnegoKazimiera Tabaka siedzi na fragmencie muru po spichlerzu, który stał po drugiej stronie drogi do Młyna Dolnego

37.Genowefa-TabakaEugenia Tabaka

Rok 2020 i 2021

4Droga do gospodarstwa

DSC01716-dawny-ogrod-przy-stodoleTu był ogród przy stodole Marii Tabaki

DSC01724-spalony-dom-TabakowSpalony dom Tabaków

Ruiny-zabudowan-TabakowRuiny zabudowań

Stodola-Tabakow-BobrzanyRuiny stodoły

P.S.

Po śmierci Tomasza i Marii na  gospodarstwie został syn Kazimier,  pracował w kółku rolniczym w Bobrzanach.

Na cmentarzu w Bobrzanach pochowany jest Tomasz i jego tragicznie zmarły brat Marian oraz syn Kazimierz.

Maria na starość przeniosła się do córki Kazimiery do Janowca. Przyzwyczajona od dziecka do pracy w gospodarstwie, chodziła wcześnie spać, wstawała skoro świt, lepiła górę pierogów i czasem ruszała na piechotę – do Małomic i z powrotem. Pochowana na cmentarzu w Chichach.

Córki Tomasza i Marii urodziły się w Małomicach, ponieważ około 1953 roku tam otwarto Izbę Porodową. Mieściła się ona przy ulicy Lipowej 1,w tzw.willi nad zalewem. Był to dom na wyspie w parku Waltera Göttscha, dyrektora Huty, jak głosi napis na pocztówce z 1925 roku w zbiorach strony polska-org.pl

pocztowka-1925-Malomice-Izba-Porodowa

Małomice Willa dyrektora Huty Maria. Pocztówka z 1925 roku ze strony.

Po wojnie w 1953 roku otwarto w budynku Izbę Porodową, potem żłobek, Dom Opieki. Obecnie w rekach prywatnych. Można o tym przeczytać na stronie.

Tak wyglądała Porodówka w 1955, roku urodzenia Kazimiery Tabaka.

Dom_nr_1_ul_Lipowa_Malomice_1955Porodówka w Małomicach. Zdjecie z 1955 roku ze strony.

 

4 Komentarze

Skip to comment form

  • Halina Jańczuk on 25 maja 2023 at 17:28

  Gienia Tabaka była moją koleżanką z klasy. Czy miała dzieci?

  • Sylwia on 1 marca 2023 at 09:19

  Fajna historia.😊
  A Pan Wiktor Tabaka syn Marii i Tomasza jest naszym sąsiadem 😊 i tak samo jest miłym i dobrym człowiekiem. Pozdrawiam

  • Mabaxa on 7 listopada 2021 at 21:49

  Chciałbym zapytać czy Pani Eugenia, która zmarła w styczniu miała inne nazwisko?

  • Aneta on 6 listopada 2021 at 03:45

  Piękne te zdjęcia , dzieci, zwierzęta, pola i ogród.Istnieje jeczsze do dziś stary sad jabłoni ,czereśni,śliw i grusz. Często biegam obok sadu Tabaków i jesienią częstuje się jabłkiem , co prawda sad potrzebuje przecinki ale urok jest w tym, że te drzewa pamiętają jeszcze młodzieńcze lata mojego taty który z kolegami chodził na te jabłka po to żeby Pan Tomasz Tabaka gonił z widłami ich przez rzekę i moczył buty, Oni natomiast mieli ubaw po pachy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.