IV Bobrzański Wieczór za nami.
Dla bardzo zapracowanych prezentujemy króciutkie fragmenty trzech piosenek.
Wezmę ja kontusz to jedna z najpopularniejszych polskich pieśni miłosnych pochodzenia szlacheckiego. Powstała prawdopodobnie w XVIII wieku na terenie Galicji, skąd już na początku następnego stulecia rozpowszechniła się we wszystkich regionach ziem polskich.
Pieśń znana jest w wielu wariantach i pod różnymi tytułami, m.in. Ty pójdziesz górą, Pożegnanie, Szlachcic i dziewczyna, Oblekę kontusz, Wezmę ja żupan, Wezmę ja mundur.
W czasach Powstania 1863 r. była szczególnie popularna. Eliza Orzeszkowa włączyła tekst pieśni do swojej powieści Nad Niemnem, wydanej w 1888 roku.
Piosenkę wykonali: Aleksandra Gyba i Włodzimierz Czernysz. Była to najstarsza pieśń zaśpiewana w trakcie wieczoru.
Patrzy dziewczyna to pieśń, która również zawędrowała do literatury. W wydanym w 1886 roku Potopie Henryka Sienkiewicza Andrzej Kmicic śpiewał ją Oleńce Billewiczównie.
W trakcie IV Bobrzańskiego Wieczoru zaśpiewała ją solo Krystyna Ziętal.
Zespół Kalina w składzie Krystyna Ziętal, Stefania Sulik i Tadeusz Ryniewicz zaśpiewał pieśń Kochaj bracie swoją ziemię. Pieśń pochodzi z 1908 roku ze zbioru Ferdynanda Kurasia Wiązanka z chłopskiej niwy, Poezja chłopa znad Wisły, Nakład Macierzy Polskiej we Lwowie, Rok 1910.
A więc kochaj, bracie młody, Znać ci wolno ziemię inną,
Swoje pola, góry, wody Lecz miłować masz rodzinną
I kurhany i mogiły Krwią i znojem ojców żyzną,
Co twych ojców przytuliły. Bo ta jedna twą – Ojczyzną!
Gotowy jest film w serwisie YouTube.
Dedykujemy go tym, którzy nie byli aby poznali klimat naszych bobrzańskich spotkań. Polecamy też tym, którzy byli aby dłużej pamiętali miłe chwile i przypominali sobie własne przeżycia.
Film na YouTube z IV Bobrzańskiego Wieczoru
https://www.youtube.com/watch?v=DDWWZTuJZic
Ostatnie komentarze