Pomnik Kresowian w Bobrzanach

10 października 2020 roku na placu naprzeciwko Świetlicy Wiejskiej został odsłonięty i poświęcony pomnik w postaci kamienia pamiątkowego. Mieszkańcy wsi od dawna pragnęli aby pamięć o ich przodkach, którzy osiedlili się w Bobrzanach, została uhonorowana w trwalszym materiale niż pamięć serca.

Udało się to zrealizować dzięki ofiarności społeczeństwa wsi.

01-26

Na uroczystość przybyli mieszkańcy Bobrzan i goście. Serce radowała obecność najstarszych, którzy jako dzieci przebyli drogę z Kresów do Bobrzan. Byli to pan Jan Przysiężny (87 lat) i Michał Powiada (93 lata).

02-Jan-Przysiezny-Michal-Powiada

Zebranych powitała radna pani Grażyna Kolesińska i sołtys wsi Bobrzany pan Mirosław Ziętal.

03-DSC02161

 Odsłonięcia pomnika dokonał pan Michał Powiada wraz z sołtysem Mirosławem Ziętalem.

Pan Powiada przyszedł w swoim mundurze podporucznika Wojska Polskiego, specjalnie odświeżonym i wyprasowanym na tę podniosłą uroczystość.

04-32

04-DSC02163

Zebrani wspólnie odśpiewali jedną zwrotkę hymnu „Boże coś Polskę”, który w 1918 roku po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, konkurował z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu naszej Ojczyzny. Ksiądz proboszcz Adam Brzdęk poświęcił pomnik.

05-DSC02175

05-34

Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć kresowiaków, którzy już odeszli.

Przygotowana została przez lokalną społeczność artystyczna oprawa uroczystości. Poprowadziła ją Grażyna Lipska-Zaremba. To dla mieszkańców był V Bobrzański Wieczór. Poprzednie cztery spotkania odbywały się od 2016 roku w świetlicy Wiejskiej w Bobrzanach.

Krótkie informacje prowadzącej były przeplatane piosenkami powstałymi w oparciu o słowa pana Mieczysława Pałysa, którego rodzina wywodzi się z Kaczanówki, słowa napisane przez Krystynę Ziętal, i piosenki śpiewane przez pana Jana Przysiężnego wywodzącego się z Howiłowa Małego.

Grażyna Lipska-Zaremba odczytała z zachowanych ksiąg meldunkowych niektóre miejscowości na Kresach, z których mieszkańcy w 1946 roku przybyli i pozostali w tym miejscu. 74 lata temu w Bobrzanach osiedliło się 156 osób, w 50. domostwach, głównie z Howiłowa Wielkiego, Howiłowa Małego i Kaczanówki.

Prowadząca wymieniła też najpopularniejsze nazwiska z Bobrzan: Tataryn, Choptiana, Chuchra, Przysiężny, Korman, Kuczma, Tracz, Kowal, Dupla, Miłuch, Siwicki, Gawron, Zmora, Raczyńscy.

Przypomniała kilka określeń z gwary chachłackiej: badyl (chwast), bodziak (oset), kanka (pojemnik na mleko), tuman (kurz, mgła), czereda (duża ilość), dychawica (astma), durnowaty (głupi) czy kołowaty (zakręcony, zamyślony).

06-Grazyna-Lipska-Zaremba

Pani Grażyna Kolesińska odczytała wiersz Krystyny Ziętal z wplecionymi słowami piosenki pożegnalnej z Howiłowa Małego.

Odtworzono nagranie piosenki „Wolność przynieść Ojczyźnie mej” w wykonaniu pana Jana Przysiężnego.

Grupa śpiewacza „Z głębi serca” w składzie: Krystyna Ziętal, Joanna Obara, Aneta Drewniak z Bobrzan, Władysława Zdanowicz z Janowca i Elżbieta Lis z Chich wykonała kilka utworów śpiewanych również na poprzednich „Bobrzańskich Wieczorach”.

07-38

07-DSC02201

Zabrzmiał „Mój kresowy dom”, „Piosenka z Podola” ze słowami pana Mieczysława Pałysa, „Na strażnicy” i „Polskie kwiaty”. To opracowania na głosy piosenek śpiewanych przez pana Jana Przysiężnego, mieszkańca Bobrzan.

Grażyna Lipska-Zaremba zwróciła uwagę zebranym, że tory kolejowe symbolizują prawie tysiąckilometrową drogę jaką przebyli ze swoich miejscowości na Kresach do Bobrzan, a stojący na torach kamień z pamiątkową tablicą, ich nowe miejsce życia. Tory są też symbolem ciągłości i zakotwiczenia w pamięci. Przeniosły one zwyczaje, codzienne troski, sąsiedzkie relacje do Bobrzan.

Prowadząca podkreśliła, że Kresowian wyróżniał nie tylko język ale i cechy charakteru: otwartość i gościnność. Zaprosiła zebranych do zabrania ze sobą gościńca przygotowanego przez mieszkanki Bobrzan.

Taką formę uroczystości wymusiły aktualne przepisy sanitarne.

08-pomnik-Kresowian

Pomysł upamiętnienia Kresowian przybyłych do Bobrzan wyszedł od Krystyny Ziętal i Anety Drewniak. Wzór tablicy zaprojektowała Krystyna Ziętal.

Sprawami urzędowymi zajęła się radna gminy Małomice, pochodząca z Bobrzan pani Grażyna Kolesińska.

Pan Michał Przysiężny podarował kamień, który leżał w jego gospodarstwie.

Szyny i podkłady są darem pana Michała Powiady.

Prace przy montażu pomnika, torów i porządkowe wykonali: Piotr Przysiężny, Zygmunt Przysiężny, Mirosław Ziętal, Robert Kaczmarek, Michał Powiada, Wojciech Gondko, Wojciech i Arkadiusz Drewniak

Montaż tablicy to dzieło Jana Roduchy i Mirosława Ziętala.

Przygotowanie uroczystości: Joanna i Marek Obara, Aneta Drewniak, Krystyna i Mirosław Ziętal i państwo Kolesińscy.

Zdjęcia użyte w tekście i w galeriach są autorstwa Anety Drewniak, Bogdana Licimińskiego, Rafała Zaremby i Krystyny Ziętal.

Montaż pomnika

Przygotowania do uroczystości

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Kresowian

3 Komentarze

    • Danuta on 18 października 2020 at 09:42

    Sprostowanie.Przepraszam za pominięcie Panią Krystynę Ziętal,której marzeniem było,aby w Bobrzanach powstał taki pomnik.Również podziękowania za jej wkład w realizację tego pomysłu.

    • Aneta on 18 października 2020 at 07:14

    Danusiu kochana, muszę sprostować Twój komentarz.Największe zasługi należą się mojej koleżance Krystynie Ziętal to Ona zamarzyła sobie o pomniku dla NASZYCH Bobrzańskich kresowiaków i Ona równie dużo włożyła serca i pracy w obelisk.Dziękuję.

    • Danuta on 16 października 2020 at 10:57

    Dobrze,że są jeszcze młodzi ludzie,którzy chcą przybliżyć historię swojego regionu.To,że powstał ten piękny pomnik to zasługa Anetki Drewniak.Ona była głównym pomysłodawcą.To piękne,że tak wiele osób ją wspierało.Dzięki wszystkim za pracę.Było warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.