Lubuskie Dożynki Wojewódzkie 2019 r. w Krzeszycach

XXI Lubuskie Święto Plonów odbyło się 8 września 2019 r. w Krzeszycach, w powiecie Sulęcińskim.

Wojewódzkie dożynki w Krzeszycach rozpoczęły się uroczystym korowodem, po którym odprawiona została Msza Święta polowa na miejscowym stadionie.

9.0-2

XXI Lubuskie Święto Plonów 2019 Krzeszyce – korowód

9.1

XXI Lubuskie Święto Plonów 2019 Krzeszyce – Msza św.

9.2

XXI Lubuskie Święto Plonów 2019 Krzeszyce poczty sztandarowe

W ramach obrzędu dożynkowego wystawiono inscenizację pt. „Jak powstał chleb?” w wykonaniu Grupy Artystycznej „Muchy” z Muszkowa. Następnie marszałek Elżbieta Anna Polak – gospodarz regionu podzieliła dożynkowy chleb.

Starostą podczas Dożynek Wojewódzkich był rolnik z terenu powiatu Wschowskiego – Pan Władysław Brzechwa, który prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Konradowo w gminie Wschowa. Starościną Dożynek Wojewódzkich była Pani Marzena Wikońska.

Tradycyjnie podczas święta odbył się konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, którego celem jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzbogacenie ludowego charakteru tradycyjnego święta plonów.

W kategorii wieniec dożynkowy tradycyjny, decyzją jury przyznano dwa pierwsze miejsca: gminie Krzeszyce (sołectwo Krzemów i Łukomin) z powiatu sulęcińskiego oraz z m. Cieciszów, gm. Szprotawa, powiat żagański. Trzecią pozycję zajął wieniec z Tarnowa, gmina Lubiszyn, pow. gorzowski.   

Wieniec z Krzeszyc będzie reprezentował województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, natomiast zwycięzcy z m. Cieciszów pojadą do Brukseli.   

Zespół Kalina wystąpił na scenie zaproszony przez organizatorów do oprawy muzycznej uroczystości.

9.8

XXI Lubuskie Święto Plonów 2019 Krzeszyce. Zespół Kalina na scenie

Utrzymał brawa i podziękowanie.

9.11.Dożynki-Krzeszyce

Zapraszamy do galerii zdjęć.

1 komentarz

    • aron on 23 września 2019 at 19:11

    Ale ładna Kalinka dołączyła do Zespołu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.