Krzyż przydrożny w Bobrzanach

Zdjŕcie0730 2013.11.27 stary krzyzTuż przy Świetlicy Wiejskiej w Bobrzanach w roku 2000 stanął drewniany krzyż. Przydrożny – bo przecież stanął w centralnym miejscu wsi, koło Wiejskiej Świetlicy przy drodze do Małomic.

Przywędrował spod kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Chichach gdzie stał wedle wspomnień pana Józefa Kowala – zasłużonego i niestrudzonego kościelnego – od misji w 1962 roku za proboszcza księdza Bogumiła Zawadyla. Gdy w roku 2000 parafia św. Jana Chrzciciela przeżywała kolejne misje upamiętnione okazałym krzyżem, stary krzyż powędrował drogą w kierunku Małomic do nieodległych Bobrzan.

Lata służby – (53 lata) zrobiły swoje i mieszkańcy Bobrzan postanowili postawić w miejscowości nowy krzyż. 20150731_193155 nowy krzyzDzięki zaradności sołtysa Bobrzan pana Mirosława Ziętala zgromadzono środki (między innymi ze zorganizowanego balu) na zakup nowego krzyża z figurą Pana Jezusa, wymianę drewnianych sztachet na nowe, metalowe ogrodzenie, nowe nasadzenia.

Z końcem lipca 2015 roku krzyż został zamocowany na betonowym cokole i wtopionych prętach metalowych – ta konstrukcja zabezpieczy go przed szybkim spróchnieniem. Zasadnicze prace wraz z sołtysem Bobrzan realizował pan Zbigniew Sulik.

Ustalono, że poświęcenie nowego krzyża odbędzie się w dniu dożynek w Bobrzanach.

I tak się stało. 19 września 2015 roku po południu ksiądz proboszcz Adam Brzdęk poświecił krzyż przydrożny w Bobrzanach. Wszyscy wierzą, że pozostanie w Bobrzanach na długo i będzie ich mieszkańców umacniał w wierze a przejeżdżającym da widoczne świadectwo wierności Bogu.

  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.