Drwalewice (Wallwitz) to wioska w województwie lubuskim, pow. nowosolskim, w gminie Kożuchów
Leży na wysokości Kożuchowa, 33 km od Bobrzan.
Pierwsze zapisy pochodzą z XIII wieku, gdzie jest ona wymieniana jako uposażenie parafii w Solnikach.
W kolejnych wiekach Drwalewice wielokrotnie zmieniały właścicieli.
W oparciu o zapisy ze strony Zamki Lubuskie, pokusimy się o kalendarium:
- Od połowy XIV do połowy XVI wieku jest w rękach rodu von Unruh.
W 1440 i 1447 roku wzmiankowany Werner von Unruh,
w 1462 roku Nicolaus von Unruh.
1522 rok Hans Wolff von Unruh, ostatni przedstawiciel rodu stawia we wsi obronny dwór. - W XVI wieku jako właścicieli wymienia się braci Balzera i Kaspra von Brenner.
- Już pod koniec XVI wieku do 1578 roku wieś należała do rodziny von Braun.
W 1566 roku wymieniony Balthasar von Braun, syn Wenzla i Anny z domu von Rechenberg. Balthasar von Braun ożeniony z Barbarą von Promnitz miał jedynie córkę Kunegundę, zamężną za Adama von Gersdorff. Według legendy właściciel Drwalewic Dietrich von Braun został zamordowany przez rodzonego brata Wolffa z Solnik w porywie zazdrości o córkę von Rechenberga z Borowa Polskiego, w której się obaj kochali. - Na początku XVII wieku właścicielem wsi był Wigand von Gersdorf zmarły w 1621 roku.
- 1681-1702 wieś należała do Adama von Schlichting.
- W XVIII wieku wieś należała do rodziny von Lüttwitz.
wymieniony Balthasar Friedrich, który w 1741 roku otrzymał tytuł barona. Kolejnym dziedzicem dóbr drwalewickich został jego syn, Hans Wolf baron von Lüttwitz(*1732-+1793) ożeniony z Henriettą Eleonorą von Lüttwitz. - Przed 1795 rokiem majątek zakupił generał porucznik armii pruskiej Carl Adolf August baron von Eben und Brunnen(*1734-+1800) ożeniony z Sophie Luise z domu von Mӧhring. Po śmierci generała dobra dziedziczy syn, Christian Adolph baron von Eben und Brunnen.
- W 1801 roku Christian Adolph baron von Eben und Brunnen sprzedał majątek radcy królewskiemu C.F Strempel. Po nim dobra dziedziczy syn, porucznik P.G. von Strempel. Prawdopodobnie von Stempel przebudował istniejący dwór.
- Od 1868 roku właścicielami wsi jest rodzina von Müller.
- A już w 1872 roku przechodzi w ręce rodziny von Eichmann i pozostaje w rękach tej rodziny do 1945 roku.
Przypuszcza się, że w 1872 roku na miejscu starego dworu został wzniesiony w obecnym kształcie pałac w stylu angielskiego neogotyku.. Ostatnim właścicielem był Wolff Dietrich von Eichmann.
Tak wygląda neogotycki pałac, którego ostatnimi właścicielami była rodzina Eichmannów. Dach ukryty jest za krenelażowi attyką wieńczącą budowlę.
Zwraca uwagę balkon nad drzwiami wejściowymi do pałacu. Nad drzwiami prowadzącymi na balkon umieszczony jest herb rodziny Eichmannów, ostatnich właścicieli (od 1872 do 1945).
W herbie tym mamy gałązkę dębową z żołędziami. Eiche oznacza dąb. W balustradzie balkonu powtarza się motyw gałązek z liśćmi dębu.
Balkon wsparty jest na postaciach dwóch gryfów (pół orzeł, pół lew). Między nimi widoczne jest zwieńczenie drzwi wejściowych do pałacu w kształcie „łuku Tudorów” (spłaszczona wersja łuku gotyckiego). Nie jest wykluczone, że balkon pochodzi z wcześniejszej budowli pałacowej.
W narożniku zachodnio-północnym stoi kwadratowa wieża powyżej linii dachu przechodząca w ośmioboczną.
Bardzo ciekawa jest strona północna pałacu z dobudowana loggią zwieńczoną tarasem. Na tarasie widzimy dwie opadające uskokami przypory z ostrołukowymi przejściami.
Na starym zdjęciu ta strona pałacu prezentuje się następująco:
Od strony wschodniej pałacu założono park romantyczny i wykopano staw. W czterohektarowym parku rosną wiekowe drzewa, głównie około dwustuletnie dęby ale też buki i wiązy.
Niestety nie mamy zdjęcia pałacu od strony parku. Zgodnie z opisem w różnych publikacjach elewację wspiera pięć skarp.
Na zdjęciu ze strony widać oskarpowana ścianę wschodnia pałacu w Drwalewicach.
Strona południowa pałacu ma parterową przybudówkę.
Do majątku, oprócz pałacu i parku należał też folwark, browar i dwa wiatraki. Po kupnie majątków przez rodzinę Eichmannów folwark został rozbudowany. Specjalizował się w hodowli bydła i koni i należał do największych w okolicy.
Zachowały się budynki folwarku.
Powojenna historia pałacu i folwarku opisana jest szczegółowo w Wikipedii:
„Po zakończeniu wojny w posiadłości utworzono PGR. Administrowany przez PGR pałac służył celom mieszkalnym, dzięki czemu nie uległ degradacji. W końcu lat 80. XX w. przeprowadzono remont obiektu, a mieszkańcom dano mieszkania zastępcze. Początkowo mieściła się tutaj ferma bydła i mieszalnia pasz, którą przeniesiono później do nowo wybudowanego obiektu w pobliskim Czciradzu. W Drwalewicach natomiast ponownie zajęto się hodowlą koni. Powstała też szkółka jeździecka działająca do upadku PGR-ów. Wraz z rozwiązaniem PGR-ów rozpoczęła się powolna dewastacja obiektu. W części budynków byłego folwarku powstała ferma kur”.
Pałac jest obecnie w prywatnych rękach. Jest wystawiony na sprzedaż.
Ciekawostka
W jednej z ofert sprzedaży zamieszczono nawet plany budowli i wyznaczono 14. hektarowy obszar nieruchomości wystawionej na sprzedaż.
Mauzoleum rodu von Eichmann
Niedaleko pałacu, w lasku znajduje się mauzoleum rodu von Eichmann. Na stronie i stronie można znaleźć wiele zdjęć tego obiektu wraz z mapką.
Z tych stron przytaczamy krótki opis kaplicy grobowej:
„Mauzoleum stanowiło miejsce pochówku rodziny von Eichmann, która była właścicielami Drwalewic w latach 1872-1945. Przypuszczalnie zostało wzniesione pod koniec XIX w. w stylu eklektycznym. Eklektyzm, co widać na przykładzie formy tego mauzoleum to mieszanka różnych epok w jednej budowli. Dlatego też jego front kojarzy się z Egiptem faraonów, drewniane kolumny ze starożytną Grecją, a ostrołuczne okna to oczywiście styl gotycki”.
I jeszcze dwa zdjęcia z wymienionych powyżej stron:
Ostatnie komentarze