Dożynki 2015

P1110717 wieniec dozynkowy 2015 i chlebOd wieków trwa tradycja dziękczynienia za plony zebrane z pól, za szczęśliwie zakończone żniwa, za zbiory owoców. We wrześniu, po żniwach i zakończeniu prac polowych przychodzi czas na dziękowanie i radowanie się zbiorami.

Nie darmo śpiewana jest pieśń dożynkowa „Plon niesiemy, plon”

„Plon niesiemy, plon 
W gospodarza dom, 
Żeby dobrze plonowało, 
Po sto korcy z kopy dało, 
Plon niesiemy, plon, 
W gospodarza dom”.

Kilkusetletnia jest też tradycja plecenia wieńców dożynkowych. Były one nazywane kiedyś „plonami” i symbolizowały urodzaj wszystkich plonów ziemi uprawianej przez rolnika: zbóż, owoców sadów, owoców lasów i pól, ziół, kwiatów.

Od kilku lat ustaliła się w gminie Małomice tradycja lokalnych dożynek w poszczególnych wsiach. Gmina rozdziela fundusze przeznaczone na organizację tego święta w poszczególnych wioskach.

Zazwyczaj uroczystość i wieniec dożynkowy przygotowuje Koło Gospodyń Wiejskich.

W 2015 roku zadanie to przypadło Radzie Sołeckiej wspomaganej przez panią Krystynę Ziętal.

Pan Waldemar Świerczyński wykonał stelaż, na którym każdego roku upinany jest wieniec z kłosów zbóż, kwiatów, wstążek i owoców.

W tym roku pan Zygmunt Przysiężny zasiał len. I zasuszone jego gałązki z charakterystycznymi kulkami na zakończeniach posłużyły do wykonania krzyża wieńczącego wieniec dożynkowy.

Sołtys Bobrzan, pan Mirosław Ziętal miał trudne zadanie wyboru Starosty i Starościny dożynek. Stara się zawsze, aby reprezentowali oni rolników. W 2015 roku zaszczyt niesienia bobrzańskiego wieńca dożynkowego przypadł pani Wiesławie Jaszczyk i panu Michałowi Powiada.

Na uroczystość została zaproszona Burmistrz Gminy Małomice, pani Małgorzata Sendecka.

Dożynki rozpoczęła o godzinie16:00 Msza święta w kościele św. Jana Chrzciciela w Chichach, którą odprawił proboszcz parafii ksiądz Adam Brzdęk. Poświęcono na niej wieniec wykonany z tegorocznych plonów, chleb upieczony z tegorocznej mąki i wino.

Mieszkańcy Bobrzan ze swoim sołtysem Mirosławem Ziętalem, zaproszeni goście i ksiądz proboszcz z panem Józefem Kowalem pojechali po zakończonej Mszy św. do Bobrzan, do znajdującej się tam Świetlicy Wiejskiej.

Najpierw nastąpiło poświęcenie krzyża przydrożnego nieopodal Świetlicy.

Następnie wszyscy udali się do sali w Świetlicy Wiejskiej pięknie przystrojonej, z bogato zastawionym stołem na tę uroczystość.

Tradycyjnie Starosta i Starościna wprowadzili powoli wieniec do sali gdzie oczekiwali już goście. Wkraczali przy śpiewie tradycyjnej pieśni „Plon, niesiemy plon” wykonywanej przez panią Krystynę Ziętal. Starosta przekazał pani Burmistrz poświęcony chleb.

Chleb dożynkowy corocznie piecze pan Stanisław Szymański, mieszkaniec Bobrzan, z zawodu piekarz.

Gospodarz miejsca czyli sołtys Bobrzan, pan Mirosław Ziętal  przywitał zaproszonych gości i mieszkańców wioski. Pani Małgorzata Sendecka, burmistrz gminy Małomice po przyjęciu wieńca i chleba również przywitała zebranych, podziękowała za zaproszenie i życzyła radości z zakończonego roku rolnego i udanych plonów w kolejnym roku kalendarzowym.

Pani burmistrz pokroiła chleb i poczęstowała nim wszystkich zebranych. W tym czasie Krystyna zaśpiewała ułożoną przez siebie „Pieśń żniwną” i piosenkę „Chcę wyjechać na wieś”. Sołtys Bobrzan przygotował miłą niespodziankę. Poszerzył pojęcie dobrych plonów i zbiorów i uznał, że i praca i nauka i osiągnięcia i postawy wobec innych, które mają miejsce w społeczności Bobrzan i sprawiają, że wszyscy mieszkańcy wsi są z tego dumni, warte są docenienia i uhonorowania jak plony pól i ogrodów w wieńcu dożynkowym i chlebie z pierwszej mąki. Nagrody książkowe i podziękowania otrzymali:

  • gimnazjalistka Natalia Piwtorak za osiągnięcia w nauce,
  • licealista Dawid Konieczko za udział w olimpiadach przedmiotowych,
  • uczeń Technikum Rolnego Patryk Zygmunt za osiągnięcia sportowe w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem,
  • sąsiadka z pałacu w Chichach pani Lena Brudzińska za prowadzenie strony internetowej, na której zawsze jest miejsce dla bliskich sąsiadów, zdarzeń, historii i teraźniejszości.

Sołtys Bobrzan, pan Mirosław Ziętal zaprosił wszystkich na wspólne biesiadowanie, zabawę i śpiewy, które trwały do rana…

Nie możemy zapomnieć o wieloletnich, nie ustających, zawsze życzliwych i chętnie dzielących się sponsorach uroczystości dożynkowych i wielu innych w naszej wiejskiej społeczności. To rodzina państwa Niemców, firma „Owotex” oraz Bank Spółdzielczy z Żagania. Wszystkim darczyńcom dziękujemy z całego serca.

 

Postanowiliśmy też stworzyć galerię bobrzańskich wieńców i chlebów dożynkowych.

 

Galeria Wieńców i Chlebów Dożynkowych w Bobrzanach

 

Popatrzcie jak świętowaliśmy

 

Dożynki uwiecznione w obrazach

Alfred Wierusz Kowalski – Dożynki ok. 1910 roku

Michał Stachowicz (1768-1825), Dożynki, obraz z Muzeum Narodowego

obraz z Muzeum Narodowego w Szczecinie

 i jego fragmenty

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.