Cmentarz katolicki w Bobrzanach

W Bobrzanach znajduje się cmentarz położony w tym samym miejscu co cmentarz przedwojenny. Ze starego cmentarza pozostał jeden nagrobek Jadwigi Woithe z domu Schöpke ur. w 1894 zm. w 1924 roku. Za ogrodzeniem cmentarnym w miejscu porośniętym samosiejkami można zobaczyć fragmenty starych sarkofagów, jak ten, którego zdjęcie zamieszczamy. Stare nagrobki miały często szklane tablice z informacjami jak ta na załączonym zdjęciu. Zachowano też ogrodzenie z prętów, jakim były okalane w większości przedwojenne groby. Zostało ono umieszczone wokół drewnianego krzyża z datą 1951 rok stojącego na cmentarzu w głównej alei prowadzącej do kaplicy.

W lipcu 2018 roku odnalazły się dwie tablice nagrobne przedwojennych mieszkańców Bobrzan.Bardzo cieszymy się i dziękujemy znalazcy.

20180724_dwie przedwojenne tablice

Tablica po lewej stronie:

Tu spoczywa w Panu

Mój drogi mąż, nasz dobry ojciec, szwagier i dziadek,

Häusler (nie wiadomo czy chodzi o domownika czy zagrodnika – chłopa małorolnego, który pracował u bogatszych gospodarzy)

Gottfried Röhr

ur. 14.02.1842 roku

zm. 24.03.1917 roku

Odpoczywaj w spokoju!

 

Tablica po prawej:

Tu spoczywa w Panu

Nasz jedyny, kochany syn

Alfred Franke

ur. 11.03 1909 roku

zm. 10.11 1923 roku

Dla nas zbyt wcześnie, ale taka wola Boża

Ta druga tablica jest cenna, gdyż rodzina Franke to najstarsza familia na tych ziemiach (M.Boryna podaje, że nazwisko występowało 700 lat temu). Świetlica Wiejska mieści się w budynku mieszczącym Robert’s Franke Etablissement czyli zajazd, hotel i ogród Roberta Franke. Na kamieniu pełniącym obecnie rolę kapliczki a będącym w rzeczywistości pomnikiem mieszkańców Bobrzan, którzy zginęli na frontach I wojny światowej  jest nazwisko Rudolf Franke, który zginął na wojnie 16.10.1917 roku.

Zewnętrzne kinkiety w kształcie latarenek ufundował pan Marek Obara, który również zamontował wewnątrz kinkiety w kształcie świeczników pozyskane z kościoła. Na wymianę czekają kinkiety sprzed remontu kaplicy.

 

19. DSCN2431 21. DSCN2652
 szklana tablica ze starego nagrobka
04a. DSCN2440

1 komentarz

    • Energiamar on 28 października 2017 at 19:51

    Zdjęcie wnętrza kaplicy już nie aktualne, obecnie wnętrze zdobią kinkiety na wprost drzwi imitujące świeczniki. Nad drzwiami kinkiety takie jak były przed remontem. Szukamy dwóch kinkietów imitujących świeczniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.