Bobrzany Dożynki 2017

W sobotę 2 września 2017 roku rolnicy Bobrzan zakończyli zbiory w tym kolejnym trudnym roku. Mrozy na początku wegetacji, powtarzające się długotrwałe deszcze, późne żniwa utrudniały prace w polu.

Przyszedł wyczekiwany czas zakończenia prac i świętowania. Dożynki 2017 w Bobrzanach!

Przygotowania trwały cały tydzień. W prace angażowali się wszyscy, zarówno starostowie  z rodzinami jak i Rada Sołecka z Kołem Gospodyń Wiejskich i zespołem Kalina.

Plecenie ogromnego wieńca dożynkowego, to trudna praca. Trzeba wiedzieć jak pleść, jak upinać na stelażu, jak dobierać kłosy różnych zbóż, wplatać jarzębinę i kwiaty, jak z kruchych gałązek lnu upiąć piękny krzyż wieńczący wieniec.   

 

DSCN2822 przygotowania DSCN2820 przygotowania

Kolejnym etapem przygotowań była dekoracja sali i przygotowanie przyjęcia już w dniu dożynek.

DSCN2826 dekoracja DSCN2848 dekoracja

DSCN2850 dekoracja

DSCN2833 jedzenie DSCN2865 jedzenie

 

Oto efekty pracy wielu osób:

wieniec dozynkowy 2017 DSCN2839 jedzenie

W 2017 roku wybrano na starostów Dożynek najmłodszych rolników: panią Annę Szmidowską oraz pana Piotra Przysiężnego. To oni ponieśli do świątyni tegoroczny chleb dożynkowy i dar ołtarza z owoców.

P1150579 chleb i wieniec do kosciolaP1150556 chleb w kosciele

Za nimi młodzi wprowadzali do świątyni ogromny wieniec dożynkowy. Asysta wieńca to w tym roku Jula, Maja, Daniel, Filip i jako pilot mała Weronika.

P1150588 asysta wienca

W czasie uroczystej Mszy świętej dożynkowej ksiądz proboszcz Adam Brzdęk poświęcił chleb i wieniec – owoce pracy rolników.

Po Mszy św. pod kościołem parafialnym w Chichach został sformowany korowód, który poprowadził poświęcony Chleb i Wieniec do Świetlicy Wiejskiej w Bobrzanach.

Korowód był niezwykły. Pan Zbigniew Sulik powiózł małym traktorem wieniec na specjalnie przez niego przygotowanej przyczepie. Panie pięknie ustroiły ten współczesny „powóz”. Asysta  wieńca i bobrzańska Kalina pilnowali cennego ładunku.

P1150528 asysta wiencaP1150598 asysta wienca

W tym roku do orszaku dołączyli motocykliści MOTO Szprotawa, którzy mają bazę i miejsce spotkań w restauracji „Stodoła” w Szprotawie prowadzonej przez Anetę i Roberta Kaczmarek z Bobrzan. Z włączonymi światłami, w klubowych strojach szpalerem podążali za Wieńcem. Po drodze Wieniec i jego asystę witali mieszkańcy Bobrzan, którzy licznie wyszli z domów aby podziwiać barwny korowód dożynkowy.

DSCN2873 asysta motocyklistow

Szczęśliwie wszyscy dotarli do Świetlicy w Bobrzanach, gdzie nastąpiło uroczyste wprowadzenie Chleba i Wieńca przez starostów Dożynek, panią Annę Szmidowską i pana Piotra Przysiężnego. Zespół „Kalina” śpiewał na wejście tradycyjną pieśń dożynkową „Plon, niesiemy plon” a starostowie przekazali Chleb i Wieniec pani burmistrz Małomic Małgorzacie Sendeckiej. Po przemówieniu pani burmistrz, głos zabrał sołtys Bobrzan pan Mirosław Ziętal, który podziękował sponsorom i wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu dożynek. Pani burmistrz podzieliła chleb i rozdała wszystkim uczestnikom uroczystości.

P1150618 starostowie Dozynek 2017 z chlebemP1150627 wieniec w asyscieDozynki 2017 Malgorzata Sendecka burmistrz MalomicPrzyszedł czas na bobrzańską „Kalinę”. Zespół przygotował i zaprezentował specjalny program artystyczny. Zachęcił, rozkręcił, uradował i rozbawił wszystkich przybyłych na dożynkowe spotkanie.   

Kalina mPrawdziwa zabawa rozpoczęła się po chwili, gdy na scenę wkroczył zespół „Płomień” z Bolesławca. W ich wykonaniu nawet znane i całkiem spokojne piosenki nabierały ognistego tempa a melodie taneczne skocznego rytmu. Dopomagali w zabawie niektórzy jej uczestnicy. Paparazzi uwiecznili pewną panią, która aż kipiała radością i energią, podkreślając je płomienną fryzurą. Podobno ma na imię Marzanna. Goście bawili się do rana.  

DSCN2889Wydawało się, że w Bobrzanach wróciła moda na wianki. Okazało się, że to tylko jedna z mieszkanek Bobrzan, pracownik Biblioteki w Szprotawie przybyła na zabawę dożynkową wprost z Narodowego Czytania, które odbywało się właśnie w bibliotece. A że w tym roku czytane były fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a pani Joanna też brała udział w tym Czytaniu, przybyła w wianku, będącym elementem weselnego stroju.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z Dożynek w Bobrzanach A. D. 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.