«

»

W Merkuriuszu Regionalnym o Bobrzańskich Wieczorach

We wrześniu br. ukazał się 45 numer „Merkuriusza Regionalnego” – niezależnego czasopisma wydawanego od grudnia 2007 roku przez pana Wojciecha Jachimowicza z Szyby w powiecie nowosolskim.

A w numerze tekst opisujący historię i genezę Bobrzańskich Wieczorów

(na razie odbyły się cztery ale liczymy na więcej).

Jeszcze w pamięci pozostają żywe wspomnienia IV Wieczoru Bobrzańskiego „Pamiętajcie o starej ziemi”, który odbył się pod koniec maja 2018 roku. Motywem przewodnim Wieczoru była Matka – ta rodzona, ale i rodzina, ziemia, miejsce urodzenia, ojczyzna. Wykorzystano pamiątki po Ignacym Kowalu urodzonym w 1908 roku w Kaczanówce, pow. Skałat, woj. Tarnopolskie.

Gościliśmy wtedy pana Wojciecha Jachimowicza i dostaliśmy zaproszenie do napisania o bobrzańskiej inicjatywie.

Merkuriusz Regionalny jest tytułem prasowym, prezentującym na swoich łamach tematykę społeczno –kulturalną i samorządową.

Na stronie internetowej Dworu w Szybie możemy przeczytać:

„Merkuriusz Regionalny powstaje przy współpracy i społecznym zaangażowaniu członków Towarzystwa Humanistycznego i sympatyków regionalizmu na Ziemi Lubuskiej. Redaktorem naczelnym i wydawcą jest Wojciech Jachimowicz. Radzie Naukowej nowego czasopisma przewodniczy dr Mieczysław Wojecki”.

Pan Wojciech Jachimowicz jest nie tylko wydawcą, społecznikiem i regionalistą. We Dworze w Szybie, którego jest właścicielem, prowadzi Muzeum Instrumentów Muzycznych. W Kolekcji Instrumentów Muzycznych jest ponad 3000 eksponatów – instrumentów muzycznych klawiszowych i lutniczych, zbiór nut, druków oraz innych pamiątek. Sam dwór został przez niego uratowany od zagłady.

W Szybie odbywają się też plenery malarskie i fotograficzne, wystawy i spotkania. Funkcjonuje też Warsztat Organmistrzowski prowadzony przez pana Jachimowicza.

Wojciech Jachimowicz jest też autorem „Legend Wzgórz Dalkowskich”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>