IV Bobrzański Wieczór

Zaproszeni goście

– przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Wojciech Jachimowicz, przewodniczący Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wydawca „Merkuriusza Regionalnego”, Twórca Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szybie,

– w imieniu marszałka województwa lubuskiego pan Henryk Dunas, kierownik Wydziału Rybactwa Departamentu Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi,

– burmistrz Małomic Małgorzata Janina Sendecka,

– sekretarz Gminy Małomice Wincenty Chłostowski

dyrektor Małomickiego Ośrodka Kultury Urszula Wityńska,

– Lena Brudzińska właścicielka pałacu w Chichach,

– sołtys wsi Bobrzany Mirosław Ziętal,

– przedstawiciel organizacji „Małomickie Podziemie” Henryk Niechwiadowicz,

– przedstawicielki małomickiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów

– mieszkańcy Bobrzan i okolic oraz goście.

Wiersze recytowała:

– Małgorzata Moskwa

Śpiewali i grali:

– Aleksandra Gyba i Włodzimierz Czernysz,

– duet Lirosa: Maria Szymańska i Wiktor Maciąg,

– zespół Kalina: Krystyna Ziętal, Stenia Sulik i Tadeusz Rynkiewicz

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na kolejny już Bobrzański Wieczór.

26 maja, w dniu w sposób szczególny poświęconemu Matce, program spotkania wpisywał się w to święto poszerzając je o Matkę – Ojczyznę, Matkę Rodzinę, Matkę – ziemię i miejsce urodzenia. O tych wszystkich wartościach, tak ważnych dla każdego z nas był ten wieczór. Głównym bohaterem był Ignacy Kowal urodzony w 1908 roku w Kaczanówce pow. Skałat, woj. tarnopolskie a zmarły w 1975 roku w Bobrzanach i tu pochowany. Tak naprawdę to bohaterem Wieczoru były wyblaknięte szkolne zeszyty podpisane „Dni pamiętne w rodzinie Kowal, Kaczanówka 1928” i „Zapiski domowe, Kaczanówka 1929”.

             

W nich Ignacy Kowal zapisywał tytuły czasopism, które czytywał, tytuły książek . Znalazły się też codzienne wydarzenia domowe jak to, że śnieg spadł w 1929 roku 16 grudnia, że Michał Dupla jest winien 1 kg bez 17 deków słoniny i 1,56 kg mięsa, że wyrwanie 5 czerwca 1929 roku zęba trzonowego kosztowało 5 zł a wysłane do Pietra i Hanki zwykłe listy kosztowały po 50 gr.

Pasją Ignacego Kowala, oprócz czytania były jednak wiersze i słowa piosenek. Przepisywał do swoich zeszycików te, które mu się podobały. Zamieścił też 4 wiersze napisane przez siebie. Wszystko równym, kaligraficznym pismem.

    

Wiersze i piosenki stały się treścią IV Bobrzańskiego Wieczoru. Mimo, iż słowa piosenek z zeszytów pochodziły z licznych przedwojennych śpiewników, to nie są znane ich melodie. Podkłady muzyczne zostały dobrane przez Krystynę Ziętal z Kaliny aby zgadzały się z rytmem utworu i pasowały do jego treści.

Spotkanie otworzyła burmistrz Małomic, pani Małgorzata Sendecka, która też na koniec wieczoru wręczyła uczestnikom pamiątkowe puchary i dyplomy. Program  prowadziła Grażyna Lipska-Zaremba. Wiersze Ignacego Kowala czytała pani Małgorzata Moskwa. Poczęstunek – pyszną zupę gulaszową i pachnące ciasta przygotowało bobrzańskie Koło Gospodyń.

Wieczór otwierała „Pieśń o Podolu” , której słowa napisał pan Mieczysław Pałys z Niegosławic (rodzina przybyła z Kaczanówki) a została wykonana przez Kalinę z Bobrzan.

Na kilkunastu sztalugach goście wieczoru mogli obejrzeć zeskanowane i powiększone karty z zeszytów Ignacego Kowala. Była też tablica poświęcona pamięci tych uczestników Bobrzańskich Wieczorów, którzy odeszli w minionym roku. Jedna z tablic była poświęcona też panu Janowi Przysiężnemu, który przekazał pamiątki po Ignacym Kowalu.

Zbiór pamiątek po Ignacym Kowalu zostanie wkrótce zaprezentowany w osobnym wpisie w dziale Ludzie Bobrzan.

Spotkanie uwiecznili na fotografiach: dyrektor MOK Małomice, pani Urszula Wityńska oraz Rafał Zaremba, za co bardzo dziękujemy.

Zdjęcia: Urszula Wityńska

 

Zdjęcia Rafał Zaremba

 

 

 

 

1 komentarz

    • Asia on 8 czerwca 2018 at 23:16

    Dziękujemy za wspaniały wieczór i liczymy na więcej. Pozdrawiamy całą Społeczność Bobrzan ☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.